Merkez Bankası: Tüketici Fiyatları Şubat Ayında %3,15 Arttı

Merkez Bankası: Tüketici Fiyatları Şubat Ayında %3,15 Arttı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 23 Mart'ta gerçekleştirilen toplantısının özetini yayımladı. Özette, tüketici fiyatlarının Şubat ayında aylık yüzde 3,15 arttığı, yıllık enflasyonun ise 2,50 puan düşüşle yüzde 55,18 seviyesine gerilediği belirtildi.

ABONE OL
1 Nisan 2023 23:51
Merkez Bankası: Tüketici Fiyatları Şubat Ayında %3,15 Arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 23 Mart’ta gerçekleştirilen toplantısının özetini yayımladı. Özette, tüketici fiyatlarının Şubat ayında aylık yüzde 3,15 arttığı, yıllık enflasyonun ise 2,50 puan düşüşle yüzde 55,18 seviyesine gerilediği belirtildi.

Aylık bazda incelendiğinde, gıda ve hizmet gruplarının fiyat artışları öne çıkıyor. Enerji fiyatlarındaki belirgin düşüşün desteğiyle üretici fiyatlarındaki artışın sınırlı olduğu, yıllık üretici enflasyonundaki gerilemenin ise şubat ayında da devam ettiği bildirildi. Enerji fiyatları Şubat ayında yüzde 0,64 oranında artarken, grup yıllık enflasyonu 5,02 puanlık düşüşle yüzde 50,01 seviyesine geriledi.

Uluslararası propan ve bütan fiyatlarındaki gelişmeleri takiben tüpgaz fiyatları genel eğilimden ayrıştı. Bununla birlikte, döviz kurundaki istikrarlı seyir ve uluslararası enerji fiyatlarındaki olumlu görünüm neticesinde grup genelinde ılımlı fiyat hareketleri hakim olmuştur.

Merkez Bankası’nın açıklaması, Türkiye’nin enflasyonla mücadele çabalarının devam ettiğini gösteriyor. Son açıklamalara göre, Türkiye’deki yıllık enflasyon oranı hala yüzde 50’nin üzerinde. Ekonomi yönetimi, enflasyonu düşürmek için birçok adım attı ve atmayı da sürdürüyor.

Kaynak: Merkez Bankası PPK Özeti

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.