Diyet Yaparken Yapılan Hatalar Neler? Ara Öğünleri Atlamayın!

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar Neler? Ara Öğünleri Atlamayın!

Zayıflamak isteyen kişilerin en sık yaptığı hataların başında, diyet listesini yanlış anlamak, ara öğün yapmamak, çevreden etkilenmek, kahvelerdeki krema ve aromalar, meşrubat tüketmek gibi hatalar yer almaktadır.

ABONE OL
29 Mart 2023 22:03
Diyet Yaparken Yapılan Hatalar Neler? Ara Öğünleri Atlamayın!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyet yapmak, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için gerekli olsa da, zorlu bir süreçtir. Zayıflamak isteyen kişilerin en sık yaptığı hataların başında, diyet listesini yanlış anlamak, ara öğün yapmamak, çevreden etkilenmek, kahvelerdeki krema ve aromalar, meşrubat tüketmek gibi hatalar yer almaktadır. Bu hataların önlenmesi, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Hata 1: Diyet Listesini Yanlış Anlamak

Diyetlerde ufak kaçamaklar öngörülebilir. Ancak, dondurma, tatlılar veya ev yapımı hamburgerler gibi gıdalar tüketilecekse, kalorisi çok yüksek hazır paketli dondurmalar yerine daha sağlıklı seçenekler tercih edilmelidir. Tatlı ve dondurmalar, çikolata, fındık, fıstık soslarıyla tüketilmemelidir. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Hata 2: Ara Öğün Yapmamak

Ara öğünler, zayıflama diyeti uygulayanlar tarafından gereksiz bulunabiliyor. Ancak, ara öğün yapmak kişinin masabaşı iş yapsa bile vücudun kıtlık sinyali almasını önleyerek yağları depo olarak tutmasına engel olur. Ara öğün yapanlarda metabolizma çok daha hızlı çalışır. Masabaşı işi de yapılsa vücut enerji harcamaya devam ediyor, yağlardan enerjiyi kullanıyor. Ara öğünsüz diyette vücut ihtiyacı olan enerjiyi kaslardan karşılıyor. Böylece yağ yakımı hedeflenirken kas yıkımı olmuş oluyor.

Hata 3: Çevrenin Etkisi

Eğer diyet yapan kişi yemek yemeyi çok seviyor ve zorlanıyorsa, çevresi diyetine destek vermediği zaman kolayca vazgeçebiliyor. Sabote edici ve çeldirici cümleler, diyeti bozmak için yeterli nedenler gibi görünebilir. Bu nedenle, diyet yapan kişilerin çevrelerinden destek alması, motive olması açısından son derece önemlidir.

Hata 4: Kahvelerdeki Krema ve Aromalar

Krema ve aromalar, sıcak veya soğuk içeceklerde kalori yüksekliği anlamına gelir. Sade kahve, kalorisi yok denecek kadar azdır ancak kahve aroma ve/veya krema ile karışım halindeyse 400-500 kaloriye kadar çıkabilir. Bu nedenle, sade kahve tercih edilmeli ve gerektiğinde az miktarda süt eklenmelidir.

Hata 5: Meşrubat Tüketmek

Birçok kişi, meşrubatların su yerine geçtiğini düşünür. Ancak, meşrubatların sıvı formda olmaları su yerine geçtikleri anlamına gelmez. Ayrıca, meşrubatların içindeki şeker miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenle, su tüketimine özen gösterilmeli ve meşrubat tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Diyet yaparken bu hatalardan kaçınmak, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, diyetinize uygun bir beslenme programı oluşturarak, egzersiz yaparak ve düzenli uyku uyuyarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.