Türkiye’nin ilk dijital bankası faaliyet iznini aldı

Türkiye’nin ilk dijital bankası faaliyet iznini aldı

Hayat Finans Katılım Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan faaliyet iznini alarak, Türkiye'nin ilk dijital bankası olma unvanını kazandı.

ABONE OL
26 Mart 2023 23:17
Türkiye’nin ilk dijital bankası faaliyet iznini aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayat Finans Katılım Bankası, Türkiye’nin dijital bankacılık alanındaki ilk adımını atmaya hazırlanıyor. 1,5 milyar lira başlangıç sermayesiyle kurulan ve sadece dijital kanallarda hizmet verecek olan banka, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan faaliyet iznini alarak, Türkiye’nin ilk dijital bankası olma unvanını kazandı.

Bankanın ana ortakları yüzde 50-50 hisseyle Hayat Kimya A.Ş ve Kastamonu Entegre A.Ş oldu. Dünyanın 4. büyük markalı bebek bezi üreticisi olan Hayat Kimya A.Ş, Bingo, Molfix, Molped, Papia, Familia ve Evony gibi 16 güçlü markasıyla tüm dünyada milyonlarca tüketiciye ulaşıyor. Diğer ortak Kastamonu Entegre A.Ş ise ağaç bazlı panel üretiminde MDF ve Yonga Levha üretimiyle Türkiye’nin lider, Avrupa’nın 3. ve Dünya’nın 4. büyük üreticisi konumunda.

Hayat Finans Katılım Bankası Genel Müdürü M. Murat Ertem, Türkiye’de ilk dijital banka olmaktan gurur duyduklarını belirterek, “Türkiye’deki dijital bankacılığın ilk adımını Hayat Holding’in atması, geleceğe dönük vizyoner duruşun bir göstergesidir. Müşterilerimize tüm finansal hizmetleri bir mobil uygulama ile masrafsız, hızlı, güvenilir ve basit şekilde sunacağız. İşbirliklerimiz ve teknoloji platformlarımızın oluşturduğu dijital ekosistem ile hayatı kesintisiz yaşatan banka olma vizyonumuzu gerçekleştireceğiz” dedi.

Hayat Finans Katılım Bankası’nın hizmetlerinin tamamen dijital kanallar üzerinden sunulacak olması, bankacılık sektöründe önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor. Bankanın müşterilerine sunduğu hizmetlerin masrafsız, hızlı ve güvenilir olması, diğer bankaların da bu alanda yenilikçi hizmetler sunmalarını teşvik edebilir.

Türkiye’nin dijital bankacılık alanındaki bu ilerleyişi, bankacılık sektöründe dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bu gelişme, bankacılık sektörünün hizmetlerini dijitalleştirerek daha kolay ve hızlı bir şekilde sunması gerekliliğini de ortaya koyuyor. Hayat Finans Katılım Bankası’nın faaliyetlerine başlaması ile birlikte, bankacılık sektöründe dijitalleşme alanında daha büyük atılımların yapılması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.