Hayat boyu mutlu olanların 5 ortak kişilik özelliği

Hayat boyu mutlu olanların 5 ortak kişilik özelliği

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, açıklık, özenlilik, dışadönüklük, uyumluluk ve duygusal kararlılık özelliklerinde yüksek puan alan insanlar, genel olarak iş, sosyal ve hayat memnuniyeti konusunda daha yüksek sonuçlar bildirdi.

ABONE OL
26 Mart 2023 02:35
Hayat boyu mutlu olanların 5 ortak kişilik özelliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • Yapılan yeni bir araştırmaya göre, açıklık, özenlilik, dışadönüklük, uyumluluk ve duygusal kararlılık özelliklerinde yüksek puan alan insanlar, genel olarak iş, sosyal ve hayat memnuniyeti konusunda daha yüksek sonuçlar bildirdi.
  • Ek olarak, ekip bu kişilik özellikleri ve yaşam memnuniyeti arasındaki bağlantının yaşam boyunca sabit olduğunu belirtti.
  • Bu kişilik özellikleri, Big Five olarak bilinir.

Yeni araştırmaya göre, duygusal olarak kararlı, özenli ve uyumlu olan insanlar, hayatlarından daha fazla memnuniyet duyabilir.

Journal of Personality and Social Psychology dergisinde yayınlanan rapora göre, yetişkin yaşamında duygusal kararlılık, dışadönüklük, özenlilik, açıklık ve uyumluluk gibi Big Five kişilik özellikleri iş, sosyal ve hayat memnuniyetiyle ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir.

Geçmiş araştırmalar belirli kişilik özelliklerine sahip insanların, örneğin dışadönüklük gibi, diğerlerinden daha mutlu olduğunu bulmuştur, ancak şimdiye kadar insanlar yaşlandıkça bu böyle kalmayıp kalmayacağı belirsizdi.

Bulgulara göre, yaşam koşulları ve deneyimlerindeki değişimlere rağmen, Big Five kişilik özellikleri yaşam boyunca memnuniyetle güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Araştırmanın bir yazarı ve Tilburg Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Manon van Scheppingen, “Kişilik özellikleri, yetişkin yaşamı boyunca hayat, sosyal veya iş memnuniyetine eşit derecede relevant kaldı veya bazı durumlarda iş memnuniyetinde daha da fazla bağlantılı hale geldi” dedi.

Kişilik özelliklerimiz hayat boyu mutluluğu büyük ölçüde etkiler

Kişilik ve yaşam memnuniyeti arasındaki ilişkinin insanların yaşlandıkça nasıl değiştiğini daha iyi anlamak için, araştırmacılar 9.110 Hollandalıdan toplanan verileri değerlendirdi.

16 ila 95 yaşları arasındaki katılımcılar, 11 yıl boyunca kişilik özellikleri – açıklık, özenlilik, dışadönüklük, uyumlu olma ve duygusal kararlılık / nevrotizm – ve sosyal ilişkileri, kariyerleri ve hayatlarıyla ilgili memnuniyetleri hakkında birden fazla anket doldurdu.

Ekip, kişilik özellikleri ve yaşam memnuniyeti arasındaki bağlantının yaşam boyunca sabit olduğunu buldu, yani bir kişinin yaşı ne olursa olsun, kişilik özellikleri genel olarak yaşam memnuniyetlerini güçlü bir şekilde etkilemeye devam eder.

Duygusal kararlılık – kişilerin dünyalarını daha az negatif bir ışıkta görmelerine yardımcı olduğunu belirten Dr. van Scheppingen – mutluluğun en büyük belirleyicisiydi.

“Sonuçlar, duygusal kararlılık – stresle başa çıkmak, duyguları düzenlemek ve zorluklar ve değişikliklere karşı esnek olmakla ilgili bir özellik – genel olarak hayat ve kariyer memnuniyetindeki toplam memnuniyetin en güçlü tahmin edicisi olduğunu gösterdi” dedi.

Ekip, farklı özelliklerin farklı yaşam alanları üzerinde daha büyük bir etkisi olduğunu buldu – örneğin, özenlilik iş memnuniyetiyle daha yakından ilişkilendirilirken, dışadönüklük ve uyumluluk sosyal memnuniyet üzerinde daha büyük bir etkiye sahipti.

Yaşlandıkça Big 5 kişilik özelliklerinde daha yüksek puan alan insanlar genel olarak daha mutlu bir yaşam deneyimi yaşadılar, bu da kişilik özelliklerimizin kesin olarak belirlenmediğini gösteriyor.

Bu özellikle açıklıkta belirgindi – yaşlandıkça daha açık hale gelenler, hayat memnuniyetinde en büyük artışları bildirdiler.

Olumlu, meraklı ve yaratıcı olma eğiliminde olan insanlar, Stanford Üniversitesi’nde psikiyatri ve davranış bilimleri bölümünde görevli olan David Spiegel, MD söylüyor: “Köşede iyi fırsatlar varsa, onları bulmak ve karşılamak daha olasıdır” diyor.

Ayrıca, duygusal kararlılık ile iş memnuniyeti arasındaki ilişki yaşlandıkça güçlendi, araştırmacılar bunun yaşlı insanların tatminsiz işlerden ayrılmaya ve daha zorlu roller için başvurmaya daha istekli olduğu için olduğunu düşünüyorlar.

Araştırmacılara göre, kişilik özellikleri ve yaşam memnuniyeti boyunca gelir, evlilik durumu, iş durumu ve sağlık gibi diğer faktörlerin nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Dr. Peifer, “Kendimiz, özelliklerimiz ve deneyimlerimiz arasındaki etkileşim karmaşık ve devam edicidir” diyor.

Kişilik mutluluğun önemli ve esnek bir parçasıdır

Kişilik özellikleri genellikle istikrarlı kalmaktadır, ancak yaşam boyunca değişebilirler.

Örneğin, ergenler biyolojik olarak olgunlaştıkça, daha duygusal olarak kararlı hale gelirler, bu da hayat memnuniyetini artırabilir.

İnsanların çevreleri ve deneyimleri davranışları, kişilik özellikleri ve duygularını derinden etkileyebilir ve dolayısıyla yaşam memnuniyetlerini etkileyebilir.

Ekip, bir sosyal kulübe katılmanın, örneğin bir bireyin dışadönüklüğünü artırabileceğini, böylece sosyal olarak daha memnun olabileceğini örnek olarak verdi.

Diğer taraftan, sorunlu bir romantik ilişkide bulunmak, duygusal kararlılıkta bir düşüş gibi daha negatif kişilik değişikliklerine neden olarak hayat memnuniyetini azaltabilir.

Van Scheppingen, geçmiş araştırmaların insanların kişiliklerini etkileyebileceğini ve değiştirebileceğini gösterdiğini söylüyor.

“Meraklı, dışa dönük veya disiplinli olmaya çalışırsak – bazı örnekler vermek gerekirse – bu da mutluluğumuzu artırabilir” dedi.

Başka bir taktik, kişilik özelliklerinize uygun etkinlikler bulmak için kişiliğinizi incelemek ve mutluluğunuzu artırmaya yardımcı olabilecek etkinlikler bulmaktır, ekledi.

Dr. Peifer, “Bireyler her zaman dışadönüklük, yeni durumlarda rahatlık, duygusal kararlılık ve uyumluluk gibi yeni beceriler geliştirmeye çalışabilirler, ancak kendiniz için hangi tür alanların size gelişmenize yardımcı olacağını da araştırmanız için alan vardır” dedi.

Sonuç

Yeni bir araştırma kişilik özelliklerimizin mutluluk üzerindeki etkisini değerlendirdi ve duygusal olarak kararlı, özenli ve uyumlu olanların genel olarak hayatlarından daha fazla memnuniyet duyduğunu buldu.

Ek olarak, kişilik özelliklerimiz yaşam boyunca memnuniyet üzerinde eşit derecede etkili olsa da, insanların kişilik özellikleri yaşlandıkça değişebilir ve değişir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.