ORC Araştırma Şirketinden ilk anket geldi; Kılıçdaroğlu önde

ORC Araştırma Şirketinden ilk anket geldi; Kılıçdaroğlu önde

Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleştikten sonra yapılan ilk anket sonuçları açıklandı. ORC Araştırma Şirketinin açıkladığı anket sonuçlarına göre 14 Mayıs seçimlerinde Erdoğan yüzde 43,2, Kılıçdaroğlu ise yüzde 56,8 oy alıyor.

ABONE OL
8 Mart 2023 09:36
ORC Araştırma Şirketinden ilk anket geldi; Kılıçdaroğlu önde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleştikten sonra yapılan ilk anket sonuçları açıklandı. ORC Araştırma Şirketinin açıkladığı anket sonuçlarına göre 14 Mayıs seçimlerinde Erdoğan yüzde 43,2, Kılıçdaroğlu ise yüzde 56,8 oy alıyor.

ORC Araştırma Şirketi, 4-6 Mart tarihleri arasında 4 ilde 1850 katılımcıyla gerçekleştirilen ankete ilişkin sonuçları açıkladı. Ankete katılanların yüzde 56,8’i, 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini belirtirken, yüzde 43,2’si ise Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini ifade etti.

Ankette, katılımcılara “Erdoğan/Kılıçdaroğlu yarışında oyunuzu hangi adaya verirsiniz?” sorusu yöneltilmişti. Ankete katılanların yüzde 56,8’i, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini belirtirken, yüzde 43,2’si ise AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini ifade etti. Anket öncesinde 3 Mart’ta çıkan masa krizi sonrasında gerçekleştirildi.

Kılıçdaroğlu’nun yüzde 56,8’lik oy oranı, Erdoğan karşısında oldukça yüksek bir fark olarak dikkat çekiyor. Özellikle son zamanlarda, hükümetin aldığı kararlara ve uygulamalara karşı yoğun eleştiri ve protesto gösterileri yapılırken, bu sonuçların bir yansıması olabileceği düşünülüyor.

Anket sonuçlarına göre, Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığındaki CHP’nin seçimlerde önde olduğu görülüyor. Ancak seçimlere daha birkaç ay olması nedeniyle, herhangi bir sonuç için kesin bir yargıda bulunmak henüz mümkün değil. Ancak bu sonuçlar, siyasi partilerin ve liderlerin seçim stratejilerinde önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.