Tek bir mühendis Pazartesi günü Twitter’ı nasıl çökertti?

Tek bir mühendis Pazartesi günü Twitter’ı nasıl çökertti?

Twitter'ın web sitesi yeni yollarla çöküyor - ve şirket son kesintisinden birkaç saat içinde kurtulmayı başarmış olsa da, kesintinin arkasındaki hikaye yakın gelecekte benzer sorunların yaşanabileceğini gösteriyor.

ABONE OL
7 Mart 2023 10:07
Tek bir mühendis Pazartesi günü Twitter’ı nasıl çökertti?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Twitter’ın web sitesi, API planındaki bir değişiklik nedeniyle çöktü. Kullanıcılar, birçok sorunla karşılaştılar, örneğin bağlantıların açılmaması, hata mesajları ve görüntülerin yüklenmemesi.

Twitter, ücretsiz API erişimini kapatma projesinin bir parçası olarak ücretli bir API inşa ediyor. Ancak, projede yalnızca bir site güvenilirliği mühendisinin görevlendirildiği söylendi ve bu, zincirleme sonuçlar doğurdu ve Twitter’ın dahili araçlarının çoğunu ve halka açık API’lerini çökertti.

Pazartesi sabahı Twitter kullanıcıları siteye girdiklerinde birbiriyle bağlantılı sorunlarla karşılaştılar. Bağlantılara tıklamak artık onları açmıyordu; bunun yerine kullanıcılar “mevcut API planınız bu uç noktaya erişimi içermiyor” şeklinde gizemli bir hata mesajı görüyorlardı. Görüntüler de yüklenmeyi durdurdu. Diğer kullanıcılar, profesyonel kullanıcılar için Twitter’ın sahip olduğu istemci olan TweetDeck’e erişemediklerini bildirdi.

Kullanıcılar kesinti hakkında yüksek sesle tweet atarken kaos zaman akışını ele geçirdi – genellikle yüklemedikleri için kimsenin göremediği görüntülerle noktalarını gösterdiler.

Şirket attığı bir tweet’te neler olduğuna dair en belirsiz açıklamaları yaptı.

Şirketin destek hesabı “Twitter’ın bazı bölümleri şu anda beklendiği gibi çalışmıyor olabilir” şeklinde bir tweet attı. “İstenmeyen bazı sonuçları olan dahili bir değişiklik yaptık.”

Platformer, söz konusu değişikliğin Twitter API’sine ücretsiz erişimi kapatma projesinin bir parçası olduğunu doğruladı. 1 Şubat’ta şirket, API’sine ücretsiz erişimi artık desteklemeyeceğini duyurdu; bu da üçüncü taraf istemcilerin varlığını etkili bir şekilde sona erdirdi ve dış araştırmacıların ağı inceleme yeteneklerini önemli ölçüde sınırladı. Şirket, geliştiricilerin birlikte çalışabileceği yeni ve ücretli bir API inşa ediyor.

Ancak Elon Musk’ın şirkette yaptığı kesintilerin ne kadar derin olduğunun bir işareti olarak, projede yalnızca bir site güvenilirliği mühendisinin görevlendirildiği söylendi. Mevcut bir çalışana göre, mühendis Pazartesi günü “temelde Twitter API’sini bozan” “kötü bir yapılandırma değişikliği” yaptı.

Bu değişiklik şirket içinde zincirleme sonuçlar doğurdu ve Twitter’ın dahili araçlarının çoğunu ve halka açık API’lerini çökertti. Slack’te, mühendisler sorunu çözmek için çabalarken “saçmalık” ve “Twitter çöktü – her şey” gibi varyasyonlarla yanıt verdiler.

Musk, Twitter yatırımcısı Marc Andreessen’in şirketin API arızalarının sitede trend olduğunu gösteren bir ekran görüntüsü yayınlamasının ardından günün ilerleyen saatlerinde “Küçük bir API değişikliğinin büyük sonuçları oldu” şeklinde bir tweet attı. “Kod yığını sebepsiz yere son derece kırılgan. Nihayetinde tamamen yeniden yazılması gerekecek.”

Bazı mevcut çalışanlar, Twitter’ın sorunlarının suçunun en azından bir kısmını Musk’ın şirkete sahip olmasından önceki teknik başarısızlıklara yükleyen bu görüşe sempati duyuyor. Başarısız balinanın eski Twitter’ın simgesi haline gelmesinin bir nedeni vardı.

Mevcut çalışanlardan biri, “Twitter 1.0’dan kalma o kadar çok teknoloji var ki, şu anda bir değişiklik yaparsanız her şey bozulur,” diyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.