Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı açıklandı; sürpriz yok!

Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı açıklandı; sürpriz yok!

Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakının ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise uygun bir zamanda Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaklar.

ABONE OL
6 Mart 2023 23:29
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı açıklandı; sürpriz yok!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakının ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise uygun bir zamanda Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaklar.

6’lı masa bugün tekrar bir araya geldi. Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayının bu toplantı sonucunda açıklanacağı daha önceden duyurulmuştu. Toplantıya Millet İttifakından önceki birleşimden sonra ayrılan İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener de katıldı.

Neler olmuştu?

 • 6’lı masa toplandı ve 6 Mart tarihinde adayın halka ilan edileceği bildirildi. Meral Akşener ise partisine danışmak istedi.
 • Meral Akşener Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendi adaylığını zorladığını belirtti. Ekrem İmamoğlu ve ya Mansur Yavaş’ın aday olması gerektiğini açıkladı.
 • Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu Kılıçdaroğlu’nu destekledi.
 • Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu Meral Akşener ile bir araya geldi.
 • Meral Akşener Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı yardımcıları olmaları şartıyla bugünkü toplantıya katıldı ve ortak aday ilan edildi.

Millet İttifakı üyesi 6 parti genel başkanı aynı zamanda bir bildiriye de imza attılar. Bu bildiriye göre iktidar olmaları halinde yönetimin nasıl olacağı kararlaştırıldı.

İşte Millet İttifakının “Güçlendirilmiş Parlementer Sistemine geçiş sürecinde yol haritası” başlıklı bildirisi.

6 Mart 2023

Millet ittifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası üzerinde aşağıdaki şekilde mutabakata vardık:

1.Geçiş Sürecinde Türkiye’yi; Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.

2.Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.

3.Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.

4.Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.

5.Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır

6.Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır.

7.Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenecektir.

8.Cumhurbaşkanı; seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameleri ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır.

9.Geçiş Sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine edecek mekanizmalar oluşturulacaktır.

10. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının -var ise- siyasi parti üyeliği sona erecektir.

11. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev süresini tamamlayacaktır.

12. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 2023 yılında gerçekleştirilecek olan 28. Dönem TBMM ve 13 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun!

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.