Mozilla ‘güvenilir’ yapay zekaya odaklanan yeni bir girişim başlattı
  • Haber Yaşam
  • Dünya
  • Mozilla ‘güvenilir’ yapay zekaya odaklanan yeni bir girişim başlattı

Mozilla ‘güvenilir’ yapay zekaya odaklanan yeni bir girişim başlattı

Firefox tarayıcısının arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş olan Mozilla, 25. yıl dönümünden önce yapay zeka odaklı bir start-up başlatıyor.

ABONE OL
26 Mart 2023 21:06
Mozilla ‘güvenilir’ yapay zekaya odaklanan yeni bir girişim başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mozilla, Firefox tarayıcısının arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş, 25. yıl dönümünden önce yapay zeka odaklı bir start-up başlatıyor.

Mozilla.ai adı verilen yeni şirketin misyonu sadece herhangi bir yapay zeka oluşturmak değil, açık kaynaklı ve “güvenilir” yapay zeka oluşturmaktır.

Mozilla ve Mozilla.ai’nin başkanı Mark Surman’a göre, “güvenilir AI” üzerinde neredeyse beş yıldır çalıştıklarını ve hızla gelişen yeni teknolojilerin heyecan verici olduğunu ancak neredeyse hiç kimse koruyucu önlemlere bakmadığında bir endişe duyduklarını belirtti.

Mozilla.ai’nin önceliği, OpenAI’nin GPT-4’ü gibi büyük dil modelleri ve “güvenilir” öneri sistemleri üzerinde çalışacak olan yaklaşık 25 mühendis, bilim adamı ve ürün yöneticisine sahip bir ekip kurmaktır.

Şirketin daha geniş hedefi ise, açık kaynaklı AI yığını oluşturarak bir ağ kurmak ve bu vizyonu paylaşan Mozilla Ventures’ın desteklediği start-up’lar ve akademik kurumlar dahil olmak üzere müttefik şirketler ve araştırma grupları oluşturmaktır.

Mozilla.ai, araştırma firması ve topluluk olan bir girişimdir. Başlangıçta, Harvard’ın Karim Lakhani’si, Credo’nun Navrina Singh’i ve Surman, Mozilla.ai’nin ilk yönetim kurulu üyeleri olacak.

Mozilla.ai’nin finansmanı, ana şirketi Mozilla Vakfı tarafından sağlanan 30 milyon dolarlık bir tohum yatırımıyla sağlandı. Mozilla.ai, bir kar amacı gütmeyen kuruluş değildir. Bazı etik ilkelerle sınırlı olsalar da, başarılı keşiflerini ürünlere ve şirketlere açık kaynak projelerine dönüştürmeyi hedefliyor.

Draief, “Mozilla.ai’nin bağımsız kalmayı başarabilecek mi?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Büyük oyuncular özellikle Amazon, Google ve Microsoft cloud platformları, AI alanını konsolide etmek için koşuşturuyor. Bu, tüm paranın yapıldığı yer. Küçük şirketlerin bu birleşmeye vakumlanmaktan kaçınmaları zor olacak.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.