WordPress.com’un sahibi Automattic, ActivityPub eklentisini satın aldı
  • Haber Yaşam
  • Dünya
  • WordPress.com’un sahibi Automattic, ActivityPub eklentisini satın aldı

WordPress.com’un sahibi Automattic, ActivityPub eklentisini satın aldı

ABONE OL
14 Mart 2023 18:47
WordPress.com’un sahibi Automattic, ActivityPub eklentisini satın aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

WordPress.com siteleri artık Mastodon da dahil olmak üzere Fediverse ile entegre olmanın daha kolay bir yoluna sahip. Automattic CEO’su Matt Mullenweg’e göre, WordPress.com, Tumblr ve diğer web yayıncılık araçlarının arkasındaki şirket olan Automattic, WordPress için ActivityPub eklentisinin yeni sahibi ve geliştiricisini de şirket için çalışmak üzere işe aldı.

Yeni edinilen eklenti, WordPress.org ve WordPress.com blog sahiplerinin Twitter rakibi Mastodon ve diğerleri gibi birleşik platformlardaki okuyuculara ulaşmasını sağlıyor. Eklenti kurulduktan sonra okuyucular tercih ettikleri birleşik platformdaki WordPress bloglarını takip edebiliyor, blog yazılarını görüntüleyebiliyor ve yorum yazarak yanıt verebiliyor. Mastodon gibi birleştirilmiş bir siteye gönderilen yanıtlar daha sonra blog yazısı yorumları haline geliyor.

Geliştirici, eklentinin WordPress entegrasyonunu iyileştirmek ve diğer şeylerin yanı sıra, eklentinin web sayfasında belirtildiği gibi, iş parçacıklı yorumlar için destek eklemek için çalışıyor.

Şu anda ActivityPub eklentisi Mastodon, Pleroma, Friendica, HubZilla, Pixelfed, SocialHome ve Misskey gibi federasyon platformlarını desteklemektedir. İstatistik sayfasına göre bugüne kadar 35.000’den fazla kez indirildi.

Geliştirici Matthias Pfefferle, Automattic ile şirket içinde çalışarak eklentiyi zaman içinde daha işlevsel hale getirmek için daha fazla kaynağa ve desteğe erişebilecek. Mullenweg şu anki planın, şirketin daha önce Gutenberg editörü ile yaptığı gibi, eklentiyi test etmek ve denemek olduğunu söylüyor; bu da platformda yapılacak büyük değişikliklerin ilk adımı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.