Google, üretkenlik araçlarında yapay zeka özelliklerini duyurdu

Google, üretkenlik araçlarında yapay zeka özelliklerini duyurdu

ABONE OL
14 Mart 2023 17:29
Google, üretkenlik araçlarında yapay zeka özelliklerini duyurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Google, yapay zeka yarışında rakiplerine yetişme çabasının bir parçası olarak yakında Workspace ürünlerinde makine öğrenimini kullanarak metin ve görüntü oluşturma yolları sunacak.

Google, Google Dokümanlar, Gmail, E-Tablolar ve Slaytlar da dahil olmak üzere çeşitli Workspace uygulamaları için bir dizi üretken yapay zeka özelliğini duyurdu.

Bu özellikler arasında Google Docs’ta yapay zeka ile metin oluşturmanın, özetlemenin ve beyin fırtınası yapmanın yeni yolları, Gmail’de kullanıcıların kısa madde işaretlerine dayalı olarak tam e-postalar oluşturma seçeneği ve Slides’ta sunumları göstermek için yapay zeka görüntüleri, ses ve video üretme yeteneği yer alıyor.

Duyuru, Google’ın yeni yapay zeka yarışında rakiplerini yakalama konusundaki istekliliğini gösteriyor. Geçen yıl ChatGPT’nin gelişinden ve Microsoft’un Şubat ayında chatbot özellikli Bing’i piyasaya sürmesinden bu yana, arama devi benzer AI özelliklerini piyasaya sürmek için çabalıyor.

Şirketin Aralık ayında “kırmızı kod” ilan ettiği ve üst yönetimin personeline milyarlarca insan tarafından kullanılan tüm kullanıcı ürünlerine birkaç ay içinde yapay zeka araçları eklemelerini söylediği bildirildi.

Ancak Google kesinlikle kendini aşıyor. Şirket bir dizi yeni özellik duyurmuş olsa da, bunlardan yalnızca ilki -Docs ve Gmail’deki yapay zeka yazma araçları- bu ay ABD merkezli bir grup “güvenilir test kullanıcısının” kullanımına sunulacak. (Google, ChatGPT rakibi Bard’ın kullanılabilirliğini de bu şekilde duyurdu.) Google, bu ve diğer özelliklerin daha sonra yıl içinde halka sunulacağını söyledi ancak ne zaman sunulacağını belirtmedi.

Google’ın gelecekte Workspace uygulamalarına geleceğini söylediği yapay zeka destekli özelliklerin tam listesini aşağıda görebilirsiniz:

 • Gmail’inizi taslak haline getirin, yanıtlayın, özetleyin ve önceliklendirin
 • Docs’ta beyin fırtınası, düzeltme, yazma ve yeniden yazma
 • Slaytlar’da otomatik oluşturulan görüntüler, sesler ve videolarla yaratıcı vizyonunuzu hayata geçirin
 • E-Tablolar’da otomatik tamamlama, formül oluşturma ve bağlamsal kategorizasyon yoluyla ham verilerden içgörü ve analize geçin
 • Meet’te yeni arka planlar oluşturun ve notlar alın
 • Sohbet’te işleri halletmek için iş akışlarını etkinleştirin

Tüm yeni özellikler arasında, Docs ve Gmail’deki yapay zeka yazma ve beyin fırtınası araçları potansiyel olarak en kullanışlı görünmektedir. Örnek bir demoda (yukarıdaki GIF), bir kullanıcıya “Yazmama yardım et” istemi gösteriliyor ve ardından bir istek giriyor: “Bölgesel bir satış temsilcisi için iş ilanı.” Yapay zeka sistemi daha sonra iş şartnamesini saniyeler içinde tamamlıyor ve kullanıcının metni düzenlemesine ve düzeltmesine izin veriyor.

Google, basın açıklamasında bu potansiyel işlevleri genişletiyor: “İster özelleştirilmiş iş tanımları oluşturması gereken yoğun bir İK profesyoneli olun, ister çocuğunuzun korsan temalı doğum günü partisi için davetiye hazırlayan bir ebeveyn, Workspace sizi ilk versiyonu yazmak için harcadığınız zaman ve çabadan kurtarıyor. Yazmak istediğiniz konuyu yazmanız yeterlidir; anında sizin için bir taslak oluşturulur. İşbirlikçi Al ortağınızla birlikte, gerektiğinde daha fazla öneri alarak düzeltmeye ve düzenlemeye devam edebilirsiniz.”

Benzer bir özellik, kullanıcıların yapay zeka araçlarını kullanarak metni yeniden yazmasına veya genişletmesine olanak tanıyacak. Google’ın söylediğine göre, bir iş toplantısıyla ilgili birkaç maddeyi not alabilirsiniz. Google Docs daha sonra bunu “daha gösterişli bir özet” haline getirebilir ve kullanıcılar tonu manuel olarak belirleyebilir (örneğin “daha tuhaf” mı yoksa “resmi” mi olması gerektiğini). Bir video demosunda Google, müşteriler için kişiselleştirilmiş pazarlama mesajları yazmak, madde işaretlerini tam bir e-postaya dönüştürmek ve Gmail’deki uzun bir e-posta zincirinin içeriğini özetlemek için yapay zekanın kullanıldığını gösteriyor. (Yine, bunlar biraz tanıdık özellikler. Örneğin Slack kısa süre önce benzer tartışma özetleri oluşturmak için ChatGPT’yi kullanacağını duyurdu).

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.