Meta; merkeziyetsiz, Twitter benzeri, bir sosyal ağ üzerinde çalışıyor
  • Haber Yaşam
  • Dünya
  • Meta; merkeziyetsiz, Twitter benzeri, bir sosyal ağ üzerinde çalışıyor

Meta; merkeziyetsiz, Twitter benzeri, bir sosyal ağ üzerinde çalışıyor

ABONE OL
11 Mart 2023 13:16
Meta; merkeziyetsiz, Twitter benzeri, bir sosyal ağ üzerinde çalışıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meta, kullanıcıları merkezinde tutan bir sosyal ağ uygulaması geliştirmek için kolları sıvadı. Şirket, Platformer’a yaptığı açıklamada, “Yazılı güncellemeler paylaşmak için ayrı bir alana ihtiyaç olduğuna inanıyoruz” dedi.

Şirketin henüz çok erken bir aşamada olduğu belirtilen uygulaması, Instagram kimlik bilgileriyle giriş yapılabilmesine olanak sağlayacak.

Meta, uygulamayı merkezi olmayan bir ağ olarak inşa etmek istiyor. Böylece, kullanıcılar genellikle kendi bağımsız sunucularını kurabilir ve içeriğin nasıl modere edileceğine ilişkin sunucu özel kurallarını belirleyebilirler.

Bununla birlikte, henüz kârlı bir merkezi olmayan ağ inşa eden bir şirket yok. Şirketin uygulaması hakkında daha fazla bilgi henüz paylaşılmadı.

Meta’nın yeni merkezi olmayan sosyal ağı, Twitter’ın düşüşüyle birlikte geliyor. Twitter’ın yerini alacak yeni nesil platformların inşa edilmesi için zemin hazırlayan Meta, bu alanda en büyük oyunculardan biri.

Meta’nın Platformer’a yaptığı açıklamada, “Yaratıcılar ve kamu figürleri ilgi alanları hakkında zamanında güncellemeler paylaşabilecekleri ayrı bir alana ihtiyaç olduğuna inanıyoruz” denildi.

Meta, Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri’nin liderliğindeki bir ekip tarafından yürütülüyor. Uygulamanın henüz erken aşamalarında olduğu ve piyasaya sunulması için bir zaman çizelgesi olmadığı belirtiliyor. Ancak Meta’nın yasal ve düzenleyici ekipleri, uygulama hakkındaki potansiyel gizlilik endişelerini ele almak için çalışmalarına başlamış durumda.

Merkezi olmayan ağ, Meta’ya yeni uygulamasının diğer sosyal ürünlerle etkileşimli olabilmesi için bir fırsat sunabilir. Ayrıca, merkezi olmayan bir ağ, hükümetlerin sansür girişimlerine karşı daha dirençli olabilir ve kullanıcıların istedikleri deneyimi yansıtan çeşitli sıralama algoritmalarından seçmelerine olanak tanır.

Ancak, henüz kârlı bir merkezi olmayan ağ inşa eden bir şirket yok. Fediverse, Meta gibi 2 milyar günlük kullanıcıya sahip bir şirket için yalnızca bir yuvarlama hatasıdır. Temel sosyal ağ fonksiyonları, kullanıcı hesapları geniş bir sunucu ağına yayıldığında daha karmaşık hale gelir.

Meta’nın merkezi olmayan sosyal ağı, Facebook ve Instagram’ın merkezi yaklaşımına bir alternatif sunabilir. Farklı grupların kendi topluluk standartlarını belirleyebildiği, ancak genellikle Meta tarafından belirlenen kurallarla birlikte çalışan bireysel sunucular, Reddit’in bireysel topluluklarının çalışma şekline benzer bir şekilde çalışabilir.

Meta’nın uygulaması hakkında daha fazla bilgi beklenirken, merkezi olmayan bir ağın başarısı, Meta’nın yetenekli büyüme uzmanları ve Instagram’ın global ölçekte varlığı sayesinde mümkün olabilir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.