Türkiye 14 Mayıs’ta Sandığa Gidiyor

Türkiye 14 Mayıs’ta Sandığa Gidiyor

ABONE OL
10 Mart 2023 20:27
Türkiye 14 Mayıs’ta Sandığa Gidiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimlerin tarihini bugün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında ilan etti. Anayasa’nın 116. maddesinin verdiği yetki ile 18 Haziran 2023’te yapılması gereken Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yeniden yapılması kararını imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim takviminin başlatılacağı tarihi de açıkladı.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, 14 Mayıs seçimlerinin neden öne çekildiği konusunda açıklama yaptı. Üniversite sınav takvimi ile çakışan 18 Haziran tarihinin milyonlarca gencimizin geleceğini ilgilendirdiği için uygun bir tarih olmadığını söyleyen Erdoğan, yurt içi ve yurt dışındaki yüz binlerce vatandaşın hac farizasını yerine getireceği bir döneme denk geldiğini de belirtti. Ayrıca, seçim tarihinden hemen önce tatil dönemi olduğu için milyonlarca vatandaşın memleketlerine veya tatil beldelerine gitmek üzere yola çıkacağını söyledi. Bu nedenlerle 14 Mayıs’ın daha uygun bir tarih olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim kararının ardından yaptığı açıklamada, seçimlerin Türkiye’nin demokratik geçmişi açısından anlamlı bir tarih olan 14 Mayıs’a denk gelmesinin de önemine vurgu yaptı. Ayrıca, seçim sürecinin kısır siyasi çekişmelerin, yalan ve iftira kampanyalarının mecrası haline dönüştürülmemesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, seçimler öncesinde afet bölgesindeki çalışmaları da özetledi. Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin yarattığı can ve mal kayıplarını hatırlatan Erdoğan, AK Parti’den milletvekili aday adayı olanların ücretlerinin depremzedelere yardım olarak AFAD’a aktarılacağını duyurdu. Bu cömert bağışlar için hepsine şimdiden teşekkür etti.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün ilan ettiği seçim tarihi Türkiye’nin demokratik geçmişi açısından önemli bir tarih olacak. Özellikle afet bölgesindeki çalışmaların devam ettiği bir dönemde, milletvekili aday adaylarının yaptığı bağışlarla depremzedelere yardım edilmesi, seçim sürecinin olumlu bir şekilde ilerlemesi açısından önemli bir adım olabilir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.