İyi uyumak ömrünüze yıllar katabilir

İyi uyumak ömrünüze yıllar katabilir

ABONE OL
8 Mart 2023 23:28
İyi uyumak ömrünüze yıllar katabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni bir araştırmaya göre, iyi uyumak kalp ve genel sağlığınızı desteklemede ve hatta ne kadar uzun yaşayacağınız konusunda rol oynayabilir.

American College of Cardiology’nin Yıllık Bilimsel Oturumu’nda sunulan yeni bir çalışma, iyi bir uyku düzeninin kalp sağlığını ve genel sağlığı desteklemekte ve yaşam süresini artırabileceğini göstermektedir.

Çalışma, daha olumlu uyku alışkanlıkları olan gençlerin daha az erken ölme olasılığı olduğunu ve kötü uyku düzenlerinin herhangi bir nedenden kaynaklanan ölümlerin yaklaşık %8’ine katkıda bulunabileceğini buldu.

Araştırmacılar, ideal uyku süresi, uykuya dalma zorluğu, uykuda kalmada zorluk, uyku ilacı kullanmama ve uyanık olduktan sonra kendini iyi hissetme gibi beş farklı kaliteli uyku faktörünü değerlendirmek için düşük riskli bir uyku puanı kullandılar. Beş faktöre sahip olanlar, herhangi bir nedenden ötürü ölme olasılığı %30 daha az, kardiyovasküler hastalıktan ölme olasılığı %21 daha az, kanserden ölme olasılığı %19 daha az ve kalp hastalığı veya kanser dışındaki nedenlerden ölme olasılığı %40 daha azdı.

Önceki çalışmalar, çok az veya çok fazla uyumanın kalbi olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir. Ayrıca, kişinin uykudayken nefes alıp vermesinin durmasına veya kesilmesine neden olan bir uyku bozukluğu olan uyku apnesinin, yüksek tansiyon, atriyal fibrilasyon ve kalp krizi de dahil olmak üzere bir dizi kalp rahatsızlığına yol açabileceği yaygın olarak bildirilmiştir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.