Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimle alakalı açıklamalarda bulundu
  • Haber Yaşam
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimle alakalı açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimle alakalı açıklamalarda bulundu

ABONE OL
8 Mart 2023 13:51
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimle alakalı açıklamalarda bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yapılacak olan seçimlerle ilgili olarak Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 10 Mart Cuma günü alacakları seçim kararının ertesi gün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte sürecin başlayacağını belirtti. Bu kararın yayımlandığı 11 Mart itibarıyla seçim takvimiyle ilgili hususların Yüksek Seçim Kurulu’nun yetki alanına gireceğini söyledi.

Erdoğan ayrıca, depremzedelerin haklarının korunması için bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlanacağını da duyurdu. Depremden sonra ikametgahını veya seçmen kaydını değiştiren vatandaşların, sağlanan hak ve imkanlardan mahrum kalmamalarını sağlamak amacıyla yayımlanacak bu kararname ile kendilerine destek verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bu açıklamalar, Türkiye’deki seçim sürecinin başlamasına ilişkin önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Seçim takviminin belirlenmesi ve depremzedelerin haklarının korunması gibi konularda yapılan açıklamalar, vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Erdoğan, açıklamasının sonunda, seçim sürecinin ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi. Türkiye, önümüzdeki dönemde yapılacak seçimlerle ilgili olarak gerekli adımları atmaya devam edecek.

“İnşallah 10 Mart Cuma günü, Anayasanın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının ertesi gün Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla, süreci başlatıyoruz.

Bu kararın yayımlandığı 11 Mart itibarıyla, seçim takvimiyle ilgili hususlar Yüksek Seçim Kurulunun yetki alanına girmektedir.

Bu süreçte;

Başka ile taşınan, başka ildeki yurt ve misafirhane gibi yerlerde konaklayan, çocuğunun kaydını başka ile alan, sağlık nedeniyle başka ile giden, seçmen kütüğünü yaşadığı yere nakleden…

Velhasıl hangi sebeple olursa olsun, 6 Şubat felaketinden sonra ikametgâhını veya seçmen kaydını değiştiren depremzedelerimizin, kendilerine sağlanan hak ve imkânlardan mahrum kalmamalarını sağlayacak bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlıyoruz.

Depremle ilgili çalışmalarımızın ve seçim sürecinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.