Twitter artık sizi trollere karşı koruyamıyor

Twitter artık sizi trollere karşı koruyamıyor

BBC'ye konuşan Twitter çalışanları, şirketin sahibi Elon Musk'ın işten çıkarmalar ve değişiklikler sonrasında kullanıcıları artık trolleme, devlet tarafından koordine edilen dezenformasyon ve çocukların cinsel istismarından koruyamadığını söyledi.

ABONE OL
6 Mart 2023 11:17
Twitter artık sizi trollere karşı koruyamıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BBC’ye konuşan Twitter çalışanları, şirketin sahibi Elon Musk’ın işten çıkarmalar ve değişiklikler sonrasında kullanıcıları artık trolleme, devlet tarafından koordine edilen dezenformasyon ve çocukların cinsel istismarından koruyamadığını söyledi.

Özel akademik veriler ve Twitter kullanıcılarının ifadeleri, Bay Musk’ın liderliği altında nefretin geliştiğini, trollerin cesaretlendiğini, tacizin yoğunlaştığını ve kadın düşmanı ve küfürlü profilleri takip eden hesaplarda bir artış olduğunu öne sürerek iddialarını destekliyor.

Şirketin mevcut ve eski çalışanları BBC Panorama’ya, Twitter kullanıcılarını trolleme ve tacizden korumayı amaçlayan özelliklerin, Bay Musk’ın her zaman korumalar tarafından gölgelendiği kaotik bir çalışma ortamı olarak tanımladıkları ortamda sürdürülmesinin zor olduğunu kanıtladığını söyledi. Düzinelerce kişiyle konuştum ve birçoğu ilk kez kayıtlara geçti.

Eski içerik tasarım müdürü, dürtme butonları gibi güvenlik önlemlerini oluşturan ekibindeki herkesin işten çıkarıldığını söyledi. Kendisi daha sonra istifa etti. Twitter tarafından yapılan iç araştırma, bu güvenlik önlemlerinin trollemeyi %60 oranında azalttığını gösteriyor. Twitter’da çalışan bir mühendis bana artık bu tür işlerle “kimsenin ilgilenmediğini” söyledi ve platformu dışarıdan iyi görünen ama içi “yanan” bir binaya benzetti.

Twitter’da çocuk cinsel istismarının arttığına ve kolluk kuvvetlerine yeterince iletilmediğine dair endişeler

Yeni bir çalışana göre, ifade özgürlüğünü engellemeyi amaçlayan hedefli taciz kampanyaları ve bir zamanlar Twitter’dan her gün kaldırılan yabancı etki operasyonları “tespit edilmeden” devam ediyor.

Twitter’ın devralınmasından bu yana kadın düşmanı çevrimiçi nefretin nasıl arttığını ve kadın düşmanı ve tacizci profilleri takip eden yeni hesaplarda %69’luk bir artış olduğunu gösteren özel veriler.

Tecavüzden kurtulanlar, devralmadan bu yana daha aktif hale gelen hesaplar tarafından hedef alınıyor ve bu hesapların eski haline getirildiği ya da yeni oluşturulduğu belirtiliyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.