Sosyal medya değişiyor ve ücretli hesaplar da bunun sonucu

Sosyal medya değişiyor ve ücretli hesaplar da bunun sonucu

Facebook, Twitter ve Snapchat'in aylık ücretleri sıradan kullanıcılar için değil. Bu sürekli içerik üreten profesyonelleri hedefliyor.

ABONE OL
5 Mart 2023 21:57
Sosyal medya değişiyor ve ücretli hesaplar da bunun sonucu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Facebook, Twitter ve Snapchat’in aylık ücretleri sıradan kullanıcılar için değil. Bu sürekli içerik üreten profesyonelleri hedefliyor.

Geçen hafta Meta’nın doğrulama ve ek müşteri hizmetleri için aylık 11.99 dolar ücret alacağını açıkladı. Bazıları bunun ücretsiz sosyal medyanın sonu olduğunu söyledi. Bu, Facebook’un Elon Musk’ın Twitter’ının yaratıcı olmayan bir kopyasıydı. Ya da belki de koruma parası için mafya benzeri bir şantajdı.

Tepkilerin hepsi de bu hamlenin altında yatan değişimi gözden kaçırdı: Bir zamanlar sıradan kullanıcıların içerikleriyle dolu olan sosyal medya akışları artık öncelikle profesyonel içerik oluşturucular tarafından programlanıyor. Bu içerik oluşturucuların kimlik doğrulama, müşteri hizmetleri ve görünürlük artırmaya ihtiyaçları var. Ve bunun için para ödemeye hazırlar. Meta sadece bu ihtiyacı karşılıyor.

Neredeyse her büyük sosyal medya şirketi geçtiğimiz yıl içinde, hepsi de profesyonel içerik oluşturucuları düşünerek tasarlanmış premium bir abonelik ürünü çıkardı. Örneğin Twitter Blue, kullanıcıların daha uzun tweet’ler ve videolar göndermesine olanak tanıyor. Snapchat+, bir haftaya kadar süren Hikayeler paylaşmalarına olanak tanıyor. Meta ise yukarıda bahsedilen avantajların yanı sıra Facebook ve Instagram’da daha fazla görünürlük vaat ediyor.

Bu avantajlar amatörlerden çok profesyonel içerik üreticilerine hitap ediyor ve sosyal medyanın hızla amatörlerden uzaklaştığı bir döneme denk geliyor. İçerik için uzun süre sıradan kullanıcılara bel bağlayan sosyal medya şirketleri artık onlardan vazgeçiyor. Sıradan insanlar ya çok seyrek paylaşım yapıyor, ya çok sıkıcı ya da her ikisi birden. Ve şimdi bir kenara itiliyorlar.

TikTok, akışını (çok) ilgi çekici videolarla doldurmak için bir takip modeli değil, bir algoritma kullanarak konuyu etkili bir şekilde zorladı. Bunu yaparken Instagram üzerinde o kadar büyük bir baskı oluşturdu ki, Instagram’ın lideri Adam Mosseri “artık bir fotoğraf paylaşım uygulaması olmadığını” söyledi. Kısa bir süre sonra Instagram, kendisini TikTok’a yaklaştıran ve arkadaşlardan ve aileden gelen içeriğe öncelik vermeyen bir dizi algoritma değişikliği yaptı.

Zaten sıradan kullanıcılar sosyal medyada çok fazla paylaşım yapmıyor. En azından sosyal medyanın ilk günlerine kıyasla, akışları onlar yönetiyordu. Elon Musk’a satılmadan önce Twitter, içeriğinin %90’ını kullanıcıların %10’undan daha azının oluşturduğunu tespit etti.

En başarılı ücretli sosyal abonelikler muhtemelen profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılarken biraz daha geniş bir kitleye hitap edecek yeterli özellikler sunacaktır. Ancak muhtemelen büyümenin bir sınırı olacaktır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.